Ladies Fixture List 2019

2019 Fixtures

Ladies Section Draws - All late entries MUST be lodged with the starter and will be added to the END of the draw.

Remember, competition draw sheets are INDICATIVE, when the competition starts the starter may have to move players forward i.e. next person on the draw list is brought forward when there are no-shows, therefore it is imperative that players report not less than 10 minutes before their scheduled tee time. All players are reminded that they must check tee times prior to competition because of call offs, times are subject to change.
 

Ladies Section Draws

4th August - McIntosh Quaich

30th July - 4 Ball Better Ball

23rd July - SGL Medal

21st July - Summer Classic 3

16th July - Fred Stableford

14th July - Ruby Quaich

9th July - Silver Link 2nd Round

7th July - Captains Surprise

2nd July - Silver Link 1st Round

30th June - Summer Classic

25th June - Texas Scramble

16th June - Kingsway Trophy

11th June - Grimshaw & Novar Bar 2nd Round

9th Jun - Grimshaw & Novar Bar 1st Round

6th Jun - 9 hole stableford

4th Jun - SGL Medal

28th May - Silver Jubilee

21st May - Haig Cup

16th May - 9 Hole Stableford

14th May - SGL Medal

7th May - Cap & Vice Cap prizes draw

9th May - Senior Ladies Greensome Open

3
0th April - Lawrence Trophy 2nd Round

28th April - Lawrence Trophy 1st Round

23rd April - Coronation Foursomes

21st April - 4 Club

16th April - Shenectady Putter

11th April - 9 Hole Stableford

9th April - Bloodsome Greensomes

7th April - SGL Medal

2nd April - Yellow Peril 9 Holes



Ladies Section News

Medal Final – Gold – S. Hutchison 89-12=77
                        Silver – A. Galloway 102-24=78

12/09/19 9 Hole Stableford – 1st L. McKinlay 18
                                             2nd L. Gilfillan 13

08/09/19 September Medal – Gold – no players
                                                Silver 1st J. Briggs 108-24=84
                                                            2nd S. Murray 119-29=90

20/08/19 August Medal – Gold 1st D. McKenzie 84-15=69
                                                 2nd L. Newton 76-6=70
                                        Silver 1st I. Thomson 105-31=74
                                                    2nd L. Watson 110-35=75

13/08/19 Well Woman – 1st S. Hutchison 81-13=68
                                         2nd D. McKenzie 87-15=72

08/08/19 Stableford 9holes – 1st A. Galloway 19pts
                                                2nd L. McKinlay 18pts

06/08/19 25+ handicap – 1st A. Galloway 100-25=75
                                        2nd G. Grieve 104-25=79 

06/08/19 Kopyto Cup – 1st L. Newton – 30
                                        2nd A. Galloway - 31

06/08/19 Bell Trophy – 1st L. Newton 78bih
                                    2nd L. McKinlay 78

04/08/19 McIntosh Quaich – 1st L. Gilfillan 79-7=72
                                            2nd S. Hutchison 86-13=73

30/07/19 4Ball Better Ball/Daily Mail Foursomes Qualifier
Winners – N. Glover/L. Newton – nett 62
                2nd – L. Gilfillan/D. McKenzie – nett 64

23/07/19 July Medal – Gold – 1st B. Clark 76-6=70
                                                2nd D. McKenzie 91-15=76
                                 Silver – 1st A. Galloway 99-25=74
                                                 2nd G. Grieve 100-25=75

21/07/19   Summer Classic 1st N Glover 74-9=65 bih
                                            2nd L McKinlay 69-4=65

16/07/19   Freda Stableford 1st M Kilpatrick 38 points
                                             2nd G Grieve 36 points bih

14/07/19   Ruby Quaich – 1st L McKInlay 82-4=78 bih
                                         2nd J Briggs 102-24=78 bih

11/07/19   9 Hole Stableford – 1st A Galloway 16 points
                                                 2nd J Rollo 14 points

Silver Link overall winner – L. Gilfillan

09/07/19 Silver Link 2 – 1st L. Gilfillan 73-8=65
                                        2nd L. McKinlay 72-5=67

07/07/19 Captain’s Surprise – 1st J. Reid 101-23=78
                                                2nd A. Kopyto 99-20=79

02/07/19 Silver Link 1 – 1st L. Gilfillan 78-8=70
                                        2nd N. Glover 80-8=72

30/06/19 Summer Classic 2 – 1st L. Gilfillan 80-9=71
                                              2nd N. Glover 85-8=77

25/06/19 Texas Scramble -

Winning Team – Shona, Avril and Rebecca – 71-6.2=64.8

Club Championship -

Flo McIntyre Salver – S Hutchison

Margo Archibald Salver – L Newton

B Champion (Novar Trophy)

Angie Shepherd

 A Champion (Grimshaw Trophy)

Lynn Newton

16/06/19 Kingsway Trophy – 1st L. Gilfillan 77-9=68
                                             2nd J.Wilson 86-16=70

11/06/19 Grimshaw and Novar Bar Qualifying Round 2

                                                       1st G. Geddes 84-13=71
                                                         2nd L. Newton 77-6=71 

09/06/19 Grimshaw and Novar Bar Qualifying Round 1
                                                 1st S. Hutchison 84-12=72
                                                     2nd G. Grieve 99-25=74

06/06/19 9 Hole Stableford – 1st L. Gilfillan 16pts
                                                2nd M. McCormick 15pts

04/06/19 June Medal - Gold – 1st C. Rodgers 87-17=70
                                                2nd S. Hutchison 83-13=70

                                          Silver – 1st S. Murray 98-29=69
                                                         2nd J. Reid 95-22=73

28/05/19 Silver Jubilee – 1st C. Rodgers 87-18=69
                                         2nd G. Geddes 85-13=72

21/05/19 Haig Cup – 1st N. Glover 77-9=68
                                2nd A. Shepherd 83-13=70

16/05/19 9 Hole Stableford – 1st l. Gilfillan 18
                                               2nd G. Grieve 17 

14/05/19 May Medal – Gold – 1st L. Gilfillan 79-10=69
                                                        2nd H. Bell 79-10=69
                                          Silver – 1st P. Duncan 100-25=75
                                                        2nd A. Galloway 101-24=77

07/05/19 Captain & Vice Captain – Handicap 1st G. Geddes 80-15=65
                                                     2nd A. Shepherd 84-13=71
                                                       Scratch 1st L. McKinlay 74
                                                                      2nd S. Hutchison 81

30/04/19 Lawrence Trophy overall winner – M. McCormick

 
30/04/19 Lawrence Trophy – 1st B. Hutton 88-16=72
                                                      2nd M. McCormick 103-29=74

28/04/19 Lawrence Trophy – 1st L. Haxton 90-21=69
                                                      2nd D. McKenzie 86-15-71

23/04/19 Coronation Foursomes – 1st P.Duncan/J.Briggs 33
                                                        2nd M. Kilpatrick/J.Wilson 31

21/04/19 Four Club – 1st M. Kilpatrick 91-18=73
                                    2nd S. Hutchison 88-14=74

16/04/19 Schenectady Putter – 1st N. Glover 82-9=73
                                                           2nd M. Kilpatrick 91-18=73

11/04/19 Stableford 9 holes – 1st Jan Rollo - 20
                                                        2nd Irene Thomson - 18

09/04/19 Bloodsome Greensome – 1st G.Grieve/A. Galloway 39
                                                        2nd M. Mitchel/H. Bell 39.5

07/04/19 April Medal – Silver – 1st S. Hutchison 88 – 14 = 74
                                                            2nd C. Rodgers 93 – 17 = 76
                                            Bronze – 1st G. Grieve 102 – 24 = 78
                                                           2nd M. McCormick 110 – 29 = 81 

02/04/19 – Yellow Peril –
Winning Team – Nicky, Brogan, Gillian and Angie – nett 36 (bih)
Individual – 1st Margaret Kilpatrick nett 33
                       2nd Betty Hutton nett 34

31/03/19 - Summer Classic 1 - 1st Joyce Wilson – nett 68
                                                        2nd Margaret Kilpatrick – nett 71

30/03/19 – Ladies Outing to Lundin Ladies –
Winning Team – Maureen, Alison, Christine and Shona – nett 65
                               1st Shona Hutchison nett 73
                               2nd Katrina Campbell nett 76

26/03/19 – 9 Hole Stableford – 1st Jackie Reid 18 points (bih)
                                                          2nd Sheena Murray 18 points

23/03/19 – Captain v Vice Captain – Halved the match 4 ½ each